FOLLY – Een speculatieve hervertelling
Solovoorstelling van Heleen Mineur in Utrecht Lokaal.


De tentoonstelling FOLLY – Een speculatieve hervertelling komt voort uit een uitgebreid onderzoek van Heleen Mineur naar de historie en beeldvorming van geestelijke gezondheid. Dat onderzoek begon bij bipolariteit: een manisch-depressieve stoornis. Mineur dook in de geschiedenis. Al snel bleek dat in verschillende tijden heel anders met het ziektebeeld en met de patiënten werd omgegaan. Bovendien ontbrak de stem van de zieken zelf grotendeels.
Mineur had behoefte aan een veelzijdiger beeld en onderzocht archiefmateriaal van vrouwelijke patiënten in allerlei instellingen. Ze bestudeerde afbeeldingen in middeleeuwse manuscripten en verdiepte zich in allerlei behandelmethodes, waaronder lobotomie (hersenoperatie) en het gebruik van vissen, zoals de sidderaal om patiënten elektrische schokken toe te dienen.
FOLLY toont de resultaten van dat onderzoek in de vorm van een docu-fictiefilm, een wandkleed en een sculptuur. Daarin speculeert Mineur over hoe die geschiedenis er ook uit had kunnen zien als er juist meer vanuit de patiënt was gekeken. In de documentaire verweeft ze eigen beelden met archiefmateriaal, werkelijkheid met folklore en fabels. Het is een wonderlijke hervertelling met ruimte voor symboliek, humor, rouw en een hele andere kijk op psychiatrische aandoeningen.
Winnaar K.F. Hein Stipendium 2024
Heleen Mineur is winnaar van het K.F. Hein Stipendium 2024. De prijs wordt tweejaarlijks uitgereikt aan kunstenaars en ontwerpers uit de provincie Utrecht. Met dit stipendium stelt het K.F. Hein Fonds makers in staat nieuwwerk te maken dat in het Utrecht Lokaal van het Centraal Museum wordt getoond. Het K.F. Hein Fonds en het Centraal Museum willen hiermee kunstenaars en ontwerpers uit de provincie Utrecht de kans geven zich te ontwikkelen en te profileren.
Te zien in Utrecht Lokaal
FOLLY is te zien in Utrecht Lokaal. De tentoonstellingsruimte bevindt zich op de eerste verdieping van het Klooster. Hier wordt werk van Utrechtse makers tentoongesteld.
Bezoek als Member
Bezoek FOLLY, andere tentoonstellingen en activiteiten als Vriend van het museum, lid van Club Centraal of Cirkel Centraal.
