Ga direct naar hoofdinhoud

Smelthuis van de Oude Rijksmunt op de Neude te Utrecht

Smelthuis van de Oude Rijksmunt op de Neude te Utrecht

Smelthuis van de Oude Rijksmunt op de Neude te Utrecht

Vanaf 1870 vestigden zich steeds meer metaal- en machinefabrieken in en rondom Utrecht. Arbeiders maakten lange dagen in vaak donkere en slecht geventileerde fabrieksruimtes. Open vuur en ronddraaiende aandrijfriemen van stoommachines zorgden voor gevaarlijke situaties. Werken in de nieuwe fabrieken was dan ook niet gezond.

Titel
Smelthuis van de Oude Rijksmunt op de Neude te Utrecht
Datering
1910
Objectsoort
schilderij
Objectnummer
11531 a
Materiaal
doek
Techniek
olieverf op doek
Afmetingen
  • hoogte 55.5 cm
  • breedte 75.4 cm
  • hoogte (met lijst) 76.6 cm
  • breedte (met lijst) 96.5 cm
Verwerving
schenking (1955)
Geassocieerde periodes
Moderne tijd 1795-heden
Trefwoord
topografie, Utrecht, Neude, Utrecht, Rijksmunt, Utrecht (stad)
Opschriften en markeringen
signatuur en datering r.o. (met verf): Ids Wiersma // 1910 (Ids Wiersma onderstreept)
Opmerkingen
  • In 1814 werd de Rijksmunt gevestigd in het gebouw van de voormalige provinciale munt tussen Neude en Oudegracht in Utrecht. In 1911 werd de Rijksmunt verplaatst naar een nieuw gebouw aan de Leidsekade
Rechten
Collectie Centraal Museum Utrecht
Documentatie
Catalogus van het Historisch Museum der stad, supplement
Geschiedenis van de provincie Utrecht [vanaf 1780-zie tot 1528 voor titelbeschrijving], coörd. red. C. Dekker, Ph. Maarschalkerweerd, J.M. van Winter ... [et al.], Het Spectrum (Utrecht, 1997) Stichting Stichtse Historische Reeks
Ids Wiersma tekent 's Rijks Munt : schetsen en schilderingen van industrieel erfgoed in de Utrechtse Munt, tekst Marieke van Gemert en Marcel van der Beek. eindred. Albert A.J. Scheffers. Marieke van Gemert, Marcel van der Beek (tekst), Het Nederlands Muntmuseum (Utrecht, 1996), 47 p.